Hoppa till sidans innehåll
Foto: Martin Abramson Lazo

Lag & Singel resultat, DAG 3 & 4

13 APR 2018 10:36
Förlust i semifinalen i lagspelet och kanon resultat av alla i singelspel
  • Uppdaterad: 29 AUG 2018 09:41

Semifinalen i lagspelet för Oskar Danielsson och Lee Larsson gick inte som det hade hoppats på mot första seedade laget Singapore/Thailand. Men en bromsmedlaj inkassead till grabbarna och klubben.

SGP/THI - Sweden (3-0)
Yanapong Panagitgun - Lee Larsson / 12-10, 11-1, 11-7
Dominic Koh - Oskar Danielsson / 11-9, 11-3, 11-6
Yanapong/Dominic - Lee/Oskar / 11-6, 12-10, 11-6

 

Nu har även singelspelet börjat och det har gått väldigt bra för våra Ängby spelare.
Många som har tagit sig vidare och till och med slutat som grupp ettor. Vilket är mycket positivt för framtida slutspelet.

I minicadet har alla förutom en spelare lyckats ta sig vidare.

Pool 1
Elias Sjögren 1:a efter att ha vunnit alla matcherna.

Elias Sjögren SWE X 3-0 3-1 3-0 1:a
Mateo Ramos PAR 0-3 X 0-3 1-3 4:a
Tomas Rolla ARG 1-3 3-0 X 3-0 2:a
Franco Lopez PAR 0-3 3-1 0-3 X 3:a

Pool 2
Tom Holmqvist 2:a efter att ha vunnit 2 matcher och förlorat 1

Tom Holmqvist SWE X 1-3 3-0 3-0 2:a
Alvaro Fuentes CHI 3-1 X 3-0 3-0 1:a
Enrique Guillen PAR 0-3 0-3 X 0-3 4:a
Santiago Serra ARG 0-3 0-3 3-0 X 3:a

Pool 3
Kevin Brunzell 1:a efter att ha vunnit alla matcherna

Kevin Brunzell SWE X 3-0 3-0 3-0 1:a
Juan Canete PAR 0-3 X 1-3 3-1 3:a
Hikaru Lori ARG 0-3 3-1 X 3-0 2:a
Tobias Benitez PAR 0-3 1-3 0-3 X 4:a

Pool 4
Alwin Castro 2:a efter att ha vunnit 2 matcher och förlorat 1

Alwin Castro SWE X 3-0 3-2 1-3 2:a
Elias Florentin PAR 0-3 X 0-3 0-3 4:a
Gabriel Flores CHI 2-3 3-0 X 0-3 3:a
Federico Saavedra PAR 3-1 3-0 3-0 X 1:a

Pool 5
Erik Danielsson 3:a efter att ha vunnit 2 och förlorat 1. Seträkning i den gruppen vilket gjorde att Erik kom på en tredjeplats.

Erik Danielsson SWE X 3-0 0-3 3-2 3:a
Esteban Florentin PAR 0-3 X 0-3 0-3 4:a
Joaquin Ratti ARG 3-0 3-0 X 1-3 1:a
Matias Ayala PAR 2-3 3-0 3-1 X 2:a

Pool 6
Isak Edwardsson 2:a efter att ha vunnit 2 och förlorat 1

Isak Edwardsson SWE X 2-3 3-0 3-0 2:a
Axel Bertolo PAR 3-2 X 3-0 3-0 1:a
Tobias Pereyra ARG 0-3 0-3 X 3-0 3:a
Daniel Molinas PAR 0-3 0-3 0-3 X 4:a

Så slutspelet ser ut såhär:
Elias Sjögren står över första omgången och möter vinnaren utav Tom Holmqvist och Joaquin Ratti från Argentina.
Isak Edardsson skall möta i sin första omgång Hikaru Lori från Argentina.
Kevin Brunzell står också över sin första omgång och möter i sin andra match nån utav Argentina eller Paraguay.
Alwin Castro möster i sin första omgång Matias Ayala från Paraguay.

- Poolsresultat
- Slutspelet

I cadet boys har vi 7 spelare vidare från Ängby SK.

Pool 3 
Linus Keränen 1:a efter att ha vunnit alla sina matcher.

Linus Keränen SWE X 3-0 3-2 3-0 1:a
Juan Canete PAR 0-3 X 0-3 3-0 3:a
Genaro Satriani ARG 2-3 3-0 X 3-0 2:a
Franco Lopez PAR 0-3 0-3 0-3 X 4:a

Pool 6
Love Iwarsson 2:a efter att ha vunnit 2 matcher och förlorat 1

Love Iwarsson SWE X 3-0 2-3 3-0 2:a
Rodrigo Quinonez PAR 0-3 X 0-3 3-2 3:a
Franco Spinelli ARG 3-2 3-0 X 3-0 1:a
Esteban Florentin PAR 0-3 2-3 0-3 X 4:a

Pool 7
Elias Sjögren 2:a efter att ha vunnit 2 matcher och förlorat 1. Det vart seträkning i den gruppen där Elias fick fördel.

Elias Sjögren SWE X 0-3 3-0 3-0 2:a
Axel Bertolo PAR 3-0 X 0-3 3-0 3:a
Fausto De Leon ARG 0-3 3-0 X 3-0 1:a
Elias Florentin PAR 0-3 0-3 0-3 X 4:a

Pool 8
Alve Sjövold 2:a efter att ha vunnit 2 matcher och förlorat 1

Joel Cisneros PER X 3-0 3-0 3-0 1:a
Santiago Zarate PAR 0-3 X 0-3 1-3 4:a
Alve Sjövold SWE 0-3 3-0 X 3-0 2:a
Tobias Riback ARG 0-3 3-1 0-3 X 3:a

Pool 9
Tom Holmqvist 1:a efter att ha vunnit alla sina matcher

Tom Holmqvist SWE X 3-2 3-0 3-0 1:a
Diego Hermosilla PAR 2-3 X 3-0 3-0 2:a
Andres Villalba ARG 0-3 0-3 X 2-1 3:a
Mateo Ramos PAR 0-3 0-3 1-2 X 4:a

Pool 10
Isak Edwardsson 2:a efter att ha vunnit 2 matcher och förlorat 1

Jose Perez CRC X 3-0 3-0 3-0 1:a
Isak Edwardsson SWE 0-3 X 3-1 3-0 2:a
Gabriel Caceres PAR 0-3 1-3 X 1-3 4:a
Hikaru Lori ARG 0-3 0-3 3-1 X 3:a

Pool 11
Kevin Brunzell 2:a efter att ha vunnit 2 matcher och förlorat 1

Kevin Brunzell SWE X 2-3 3-0 3-0 2:a
Elias Apud PAR 3-2 X 3-0 3-0 1:a
Tomas Rolla ARG 0-3 0-3 X 3-0 3:a
Daniel Molinas PAR 0-3 0-3 0-3 X 4:a

Pool 12
Alwin Castro 3:a efter att ha vunnit 1 match och förlorat 2

Alwin Castro SWE X 0-3 1-3 3-0 3:a
Jean Parra CHI 3-0 X 3-0 3-0 1:a
Federico Saavedra PAR 3-1 0-3 X 3-0 2:a
Tobias Pereyra ARG 0-3 0-3 0-3 X 4:a

Pool 13
Erik Danielsson 4:a efter att ha förlorat alla matcherna

Erik Danielsson SWE X 0-3 2-3 0-3 4:a
Christian Azcoaga ARG 3-0 X 3-1 3-0 1:a
Matias Ayala PAR 3-2 1-3 X 1-3 3:a
Gabriel Flores CHI 3-0 0-3 3-1 X 2:a

Slutspelet för de 7 spelare som gick vidare ser det ut såhär.
Tom Holmqvist spelar första omgången och möter Genaro Satriani från Argentina, vinner Tom möter han i sin nästa omgång första seedade.
Kevin Brunzell möter i första omgången Christan Azcoaga från Argentina.
Alve Sjövold möter i första omgången Franco Spinelli från Argentina.
Elias Sjögren möter i första omgången Facundo från Argentina.
Linus Keränen står över första omgången och är i andra. Han möter vinnaren utav Alvaro Fuentes, Chile eller Ignacio Marino, Argentina.
Love Iwarsson möter i första omgången  Elias Apud från Paraguay.
Isak Edwardsson möter i första omgången Friedrich Beyer från Paraguay.

- Poolresultat
- Slutspelet 

I junior boys har 4 grabbar som tog sig vidare till slutspel.

Pool 1 
Love Iwarsson 3:a efter att ha vunnit 1 match och förlorat 2.

Yanapong Panagitgun THI X  3-0 3-0 3-0 

1:a

Love Iwarsson  SWE 0-3  X 0-3  3-0 3:a
Genaro Satriani ARG 0-3 3-0  X 3-0  2:a
Santiago Zarate PAR 0-3  0-3 0-3  X 4:a

Pool 10
Oskar Danielsson 1:a efter att ha vunnit alla sina matcher.

Oskar Danielsson SWE X 3-0 3-0 3-2  1:a
Luciano Alto GUA 0-3 X 3-1  3-2 2:a
Elias Apud PAR 0-3 1-3  X 3-1 3:a
Lauro Sebold BRA 2-3  2-3 1-3  X 4:a

Pool 11
Linus Keränen 2:a efter att ha vunnit 2 matcher och förlorat 1.

Guillherme Teodoro BRA X 3-2 3-0 3-0  1:a
Linus Keränen SWE 2-3  X 3-1  3-1 2:a
Fabricio Ayala PAR 0-3 1-3  X 2-3  4:a
Franco Spinelli ARG 0-3  1-3 3-2  X 3:a

Pool 12
Lee Larsson 2:a efter att ha vunnit 2 matcher och förlorat 1.

Aidos Kenzhigulov KAZ X 3-1  3-0 3-0  1:a
Lee Larsson SWE 1-3  X 3-1  3-1 2:a
Ignacio Marino ARG 0-3 1-3  X 3-0  3:a
Carlos Gomez PAR 0-3  1-3 0-3  X 4:a

Pool 14
Alve Sjövold 1:a i gruppen efter seträkning. Vann 2 och förlorade 1.

Alexis Orencel  ARG X 3-2 3-0 0-3  3:a
Carlos Fernandez PER 2-3  X 3-0  3-1 2:a
Lucas Paiva BRA 0-3 0-3  X 1-3  4:a
Alve Sjövold SWE 3-0  1-3 3-1  X 1:a

I slutspelet så har dessa resultat börjat.
Linus Keränen fick i första omgången möta Santiago Lorenzo från Argentina och förorade med 4-2.
Alve Sjövold fick i sin första match i slutspelet möta Mariano Mendez från Argentina och förlorade med 4-1.
Oskar Danielsson fick i  sin första match möta Joel Cisneros från Peru och vann med 4-3, 11-8 i skilje och möter nu Martin Bentiancor från Argentina.
Lee Larsson mötte Jorge Paredes från Chile och förlorade med 4-3, 11-2 i skilje.

- Poolresultat
- Slutspelet

Skribent: Ängby SK
E-post: This is a mailto link


 

 


 

ttexse-1425236438-16

 

 

LogoEttuCMYK

 

ittf


 

Postadress:
Ängby SK - Bordtennis
Box 231
16213 Vällingby

Besöksadress:
Bräckegatan 5
16213 Vällingby

Kontakt:
Tel: 08896783
Fax: 08896783
E-post: This is a mailto link

Se all info