Hoppa till sidans innehåll
Foto: Martin Abramson Lazo

Lag resultat, DAG 2

11 APR 2018 13:30
Ängby SK har fått två medaljer i lag.
  • Skapad: 11 APR 2018 13:30

Linus Keränen och Alve Sjövold har med sitt spel lyckas att at en bromsmedlaj hem till klubben i lagtuneringen. 

Efter att i kvartsfinal slå Arg-Gua med 3-1 så kom dom in i semifinal där dom fick möte första seedade Peru. Dom vart försvåra och vann med 3-1. En bromsmedlaj hem till Ängby SK.

Sweden A - Arg/Gua A (3-1) - Kvartsfinal
Alve Sjövold - Fausto De Leon / 11-4, 11-6, 11-7
Linus Keränen - Sergio Carrillo / 11-9, 9-11, 8-11, 6-11
Alve/Linus - Fausto/Sergio / 8-11, 7-11, 11-9, 11-8, 11-7
Alve Sjövold - Sergio Carrillo / 12-10, 11-4, 2-11, 7-11, 11-9

Sweden A - Peru (1-3) Semifinal
Linus Keränen - Joel Cisneros / 8-11, 11-9, 7-11, 4-11
Alve Sjövold - Carlos Fernandez / 11-5, 3-11, 7-11, 6-11
Linus/Alve - Joel/Carlos / 11-6, 12-10, 11-9
Linus Keränen - Carlos Fernandez / 8-11, 11-9, 4-11, 3-11

Sweden B med Tom Holmqvist och Love Iwarsson vann fin första omgång mot Paraguay C och fick i sin kvartsfinal möte första seedade Peru som sedan slog ut Swden A. 

Sweden B - Paraguay C (3-0) omgång 1
Tom Holmqvist - Federico Saavedra / 11-4, 11-5, 11-9
Love Iwarsson - Axel Bertolo / 9-11, 1-11, 14-12, 11-5, 11-4
Tom/Love - Federico/Axel / 11-6, 11-3, 11-4

Sweden B - Peru (0-3) Kvartsfinal
Tom Holmqvist - Joel Cisneros / 11-9, 11-9, 10-12, 9-11, 7-11
Love Iwarsson - Carlos Fernandez / 7-11, 11-8, 6-11, 8-11
Tom/Love - Joel/Carlos / 9-11, 4-11, 7-11

Sweden C som också tog sig till slutspel fick i sin första omgåg möta Argentina E och vann med 3-2, sedan i sin kvartsfinal fick dom andra seedade Costa Rica och förlorade med 3-1.

Sweden C - Argentina E (3-2) omgång 1
Elias Sjögren - Andres Villalba / 8-11, 11-9, 11-4, 7-11, 11-6
Kevin Brunzell - Tomas Rolla / 10-12, 7-11, 9-11
Elias/Kevin - Andres/Tomas / 11-7, 11-3, 11-8
Elias Sjögren - Tomas Rolla / 13-11, 8-11, 8-11, 7-11
Kevin Brunzell - Andres Villalba / 11-7, 11-3, 11-4

Costa Rica - Sweden C (3-1) Kvartsfinal
Alfredo Sanchez - Kevin Brunzell / 11-6, 11-5, 11-5
Jose Perez - Elias Sjögren / 11-9, 10-12, 11-4, 9-11, 15-17
Alfredo/Jose - Kevin/Elias / 11-3, 11-6, 5-11, 11-6
Alfredo Sanchez - Elias Sjögren / 9-11, 11-6, 11-9, 11-8

Juniorer Oskar Danielssson och Lee Larsson hamnade etta i gruppen efter att ha vunnit sista gruppmatchen mot Brazil B med 3-0. 
I slutspelet i första omgången fick dom Colombia och vann med 3-0. I kvarten fick dom Argentina C och vann även den med 3-1 och är då nu i semifinal mot första seedade SGP-THI. Start kl 15:00 (svensk tid) live på youtube.

Sweden - Brazil C (3-0) andra gruppmatchen
Lee Larsson - Lucas Paiva / 11-6, 8-11, 11-7, 11-7
Oskar Danielsson - Kenzo Carmo / 12-10, 11-6, 12-10
Lee/Oskar - Lucas/Kenzo / 11-8, 9-11, 11-7, 7-11, 11-5

Colombia - Sweden (0-3) omgång 1 
Santiago Montes - Lee Larsson / 8-11, 9-11, 20-18, 7-11
Camilo Gonzalez - Oskar Danielsson / 9-11, 6-11, 5-11
Santiago/Camilo - Lee/Oskar / 11-7, 4-11, 11-5, 7-11, 8-11

Argentina C - Sweden (1-3) Kvartsfinal
Matias Guadalupe - Lee Larsson / 8-11, 11-8, 11-6, 11-8
Luciano Alto / Oskar Danielsson / 8-11, 8-11, 7-11
Matias/Luciano - Lee/Oskar / 10-12, 11-6, 7-11, 7-11
Matias Guadalupe - Oskar Danielsson / 8-11, 7-11, 11-8, 10-12

SGP/THA - Sweden (0-0) Semifinal 
Start: 09:00 / 15:00 - Svensk tid

Så än så länge har Ängby SK två medaljen, 1 är broms och juniorerna kan fixa en medalj bättre än broms, men då kommer dom behöva slå första seedade Singapor/Thailand i semifinalen.

Skribent: Ängby SK
E-post: This is a mailto link


 

 


 

ttexse-1425236438-16

 

 

LogoEttuCMYK

 

ittf


 

Postadress:
Ängby SK - Bordtennis
Box 231
16213 Vällingby

Besöksadress:
Bräckegatan 5
16213 Vällingby

Kontakt:
Tel: 08896783
Fax: 08896783
E-post: This is a mailto link

Se all info