Hoppa till sidans innehåll
Foto: Martin Abramson Lazo

Lag resultat, DAG 1

10 APR 2018 12:19
Godkända resultat av Ängby SK spelarna i lagspelet i Paraguay.
  • Uppdaterad: 29 AUG 2018 09:41

Det har varit väldigt bra resultat av våra Ängby spelare i lagspelet i Paraguay.
Några tuffa fem setare har det varit med som har slutat i våran fördel.

Cadet boys Teams
Sweden A - Argentina B (3-0)
Linus Keränen - Facundo De Leon / 11-7, 11-4, 7-11, 13-11
Alve Sjövold - Genaro Satriani / 12-10, 11-7, 11-9
Linus/Alve - Facundo/Satriani / 8-11, 11-3, 11-7, 11-9

Paraguay A - Sweden A (0-3)
Elias Apud - Linus Keränen / 4-11, 10-12, 11-9, 8-11
Diego Hermosilla - Alve Sjövold / 8-11, 6-11, 4-11
Elias/Diego - Linus/Alve / 3-11, 4-11, 10-12

Sweden A vinner gruppen efter 2 segrar.
Står över första omgången i slutspelet och möter vinnaren mellan
Arg-Gua - Chi-Par

Paraguay D - Sweden B (1-3)
Friedrich Beyer - Love Iwarsson / 8-11, 11-8, 11-4, 5-11, 6-11
Gabriel Caceres - Tom Holmqvist / 2-11, 11-9, 5-11, 7-11
Friedrich/Gabriel . Love/Tom / 11-7, 4-11, 12-10, 4-11, 14-12
Friedrich Beyer - Tom Holmqvist / 13-15, 11-6, 11-9, 9-11, 2-11

Sweden B - Argentina A (0-3)
Tom Holmqvist - Ignacio Marino / 2-11, 6-11, 3-11
Love Iwarsson - Christian Azcoaga / 8-11, 5-11, 10-12
Tom/Love - Marino/Christan / 7-11, 6-11, 8-11

Sweden B slutar som grupp 2:a efter 1-1 i matcher.
Möter Paraguay C i första omgången i slutspelet, vinner dom den möter dom första seedade Peru.

Argentina D - Sweden C (0-3)
Tobias Pereyra - Kevin Brunzell / 2-11, 10-12, 2-11
Santiago Serra - Elias Sjögren / 9-11, 11-7, 12-14, 8-11
Tobias/Santiago - Kevin/Elias / 2-11, 12-14, 13-11, 11-6, 7-11

Sweden C - Chi-Par (3-2)
Elias Sjögren - Matias Ayala / 11-2, 11-7, 11-13, 11-9
Kevin Brunzell - Jean Parra / 4-11, 6-11, 4-11
Elias/Kevin - Matias/Jean / 7-11, 12-10, 11-9, 9-11, 11-9
Elias Sjögren - Jean Parra / 3-11, 3-11, 8-11
Kevin Brunzell - Matias Ayala / 11-7, 11-7, 11-8

Sweden C vinner gruppen efter 2 segrar.
Möter Argentina E i sin första omgång, vinner dom den möter dom andra seedade Costa Rica.

Arg-Gua - Sweden D (3-0)
Fausto De Leon - Alwin Bildhjerd / 11-7, 11-2, 11-7
Sergio Carrillo - Isak Edwardsson / 11-4, 11-6, 11-8
Fausto/Sergio - Isak/Erik / 11-6, 11-2, 12-10

Sweden D - Argentina C (0-3)
Isak Edwardsson - Tobias Riback / 4-11, 3-11, 7-11
Erik Danielsson - Franco Spinelli / 5-11, 6-11, 4-11
Isak/Alwin - Tobias/Franco / 2-11, 12-10, 7-11, 2-11

Sweden D kommer sist i gruppen efter 2 förluster.

Junior Boys Teams
Arg-Per - Sweden (2-3)
Rodrigo Hidalgo - Oskar Danielsson / 11-9, 11-8, 11-4
Nicolas Polo - Lee Larsson / 11-8, 15-13, 9-11, 5-11, 6-11
Rodrigo/Nicolas - Oskar/Lee / 5-11, 9-11, 7-11
Rodrigo Hidalgo - Lee Larsson / 10-12, 11-9, 11-4, 11-1
Nicolas Polo - Oskar Danielsson / 7-11, 10-12, 2-11

Andra matchen spelar dom idag kl 09:00 (15:00 svensk tid)

Dom visar även Live-TV från tävlingen via Youtube, för er som är intresserade.

Länk - Live Streming

Skribent: Ängby SK
E-post: This is a mailto link


 

 


 

ttexse-1425236438-16

 

 

LogoEttuCMYK

 

ittf


 

Postadress:
Ängby SK - Bordtennis
Box 231
16213 Vällingby

Besöksadress:
Bräckegatan 5
16213 Vällingby

Kontakt:
Tel: 08896783
Fax: 08896783
E-post: This is a mailto link

Se all info