Hoppa till sidans innehåll

Guld till Ängby SK i Egypten Junior & Cadet Open 2018

26 OKT 2018 11:58
Ängby SK (Sverige) tar guld i Cadet klassen i Egypten 2018 efter vinst med 3-2 över Egypten.
  • Uppdaterad: 26 OKT 2018 11:58

Igår var de en bra kväll för Ängby SKs del i Egypten. Två finaler där Ängby skulle spela för guldet. Den ena lyckdes gå hela vägen. I kadett klassen lagspel vart det guld för Alve Sjövold och Linus Keränen efter att ha vunnit över Egypten C med 3-2. 

Cadet Boys Team 
Kvartsfinal
SWEDEN A - IND-EGY (3-1)
Alve Sjövold - Mostafa Zinhom / 11-6, 11-5, 11-8 / 3-0
Linus Keränen - Rajveer Shah / 10-12, 11-13, 1-11 / 0-3
Alve/Linus - Mostafa/Rajveer / 11-7, 11-6, 11-6 / 3-0
Alve Sjövold - Rajveer Shah / 11-4, 11-1, 11-7 / 3-0

Cadet Boys Team 
Semifinal
EGYPT A - SWEDEN A (2-3)
Ziad Elshawa - Linus Keränen / 5-11, 9-11, 12-10, 9-11 / 1-3
Yehia Saad - Alve Sjövold / 8-11, 11-13, 12-14 / 0-3
Ziad/Yehia - Linus/Alve / 11-8, 11-6, 11-8 / 3-0
Ziad Elshawa - Alve Sjövold / 11-9, 5-11, 15-13, 11-8 / 3-1
Yehia Saad - Linus Keränen / 8-11, 11-8, 9-11, 9-11 / 1-3

Cadet Boys Team 
FINAL
EGYPT C - SWEDEN A (2-3)
Marwan Gamal - Linus Keränen / 9-11, 11-6, 9-11, 11-4, 12-10 / 3-2
Youssef Abdelwahab - Alve Sjövold / 11-8, 11-13, 4-11, 6-11 / 3-1
Marwan/Youssef - Linus/Alve / 11-9, 11-5, 11-5 / 3-0
Marwan Gamal - Alve Sjövold / 11-7, 8-11, 5-11, 6-11 / 1-3
Youssef Abdelwahab - Linus Keränen / 11-7, 8-11, 11-7, 3-11, 7-11 / 2-3


Linus Keränen, Alve Sjövold, Coach- Thomas Petersson

I junior klassen hade vi också en final till med Ängby SK. Men slutet vart inte Guld utan Silver med de smakar också bra!

Junior Boys Team
Semifinal
SWE-IND - RUS-EGY (3-2)
Raegan Albuquerque - Marwan Nader / 3-0
Oskar Danielsson - Aleksandr Kraskovskii / 9-11, 11-4, 13-11, 11-5 / 3-1
Jacob Dillström - Moamen Ashraf / 9-11, 11-6, 5-11, 11-4, 7-11 / 2-3
Raegan Albuquerque - Aleksandr Kraskovskii / 11-9, 11-13, 13-11, 6-11, 9-11 / 2-3
Oskar Danielsson - Marwan Nader / 3-0

Junior Boys Team
FINAL
SWE-IND - EGYPT A (2-3)
Raegan Albuquerque - Marwan Abdelwahab / 11-9, 11-3, 8-11, 11-9 / 3-1
Oskar Danielsson - Youssef Abdel-Aziz / 4-11, 11-8, 11-7, 11-1 / 3-1
Jacob Dillström - Abdelrahman Dendan / 11-8, 6-11, 8-11, 8-11 / 1-3
Raegan Albuquerque - Youssef Abdel-Aziz / 11-13, 10-12, 4-11 / 0-3
Oskar Danielsson - Marwan Abdelwahab / 9-11, 7-11, 11-6, 5-11 / 1-3


Coach- Martin Singh, Oskar Danielsson, Raegan Albuquerque, Jacob Dillström

Idag onsdag den 26 oktober startar även singelpelet igång.
Hoppas vi kan få fram fina placeringar även där.

Mini Cadet Girls Single

  Mini Cadet Girls Single - Gr 6   1 2 3 4 Pos
1 Amelia Gunnarsson SWE X        
2 Mariam Younes EGY   X      
3 Nour Zaki EGY     X    
4 Bye         X  

Mini Cadet Boys Singel

  Mini Cadet Boys Single - Gr 1   1 2 3 4 Pos
1 Elias Sjögren SWE X        
2 Ahmed Fawzy  EGY   X      
3 Youssef Amro  EGY     X    
  Mini Cadet Boys Single - Gr 4   1 2 3 4 Pos
1 Isak Edwardsson SWE X        
2 Moamen Salaheldin EGY   X      
3 Mohamed Abdellatif EGY     X    
  Mini Cadet Boys Single - Gr 5   1 2 3 4 Pos
1 Tom Holmqvist SWE X        
2 Badr Mostafa EGY   X      
3 Omar Elbadarawy EGY     X    
  Mini Cadet Boys Singel - Gr7   1 2 3 4 Pos
1 Kevin Brunzell SWE X        
2 Ahmed Badawy EGY   X      
3 Yassin Gaber EGY     X    
4 Bye         X  
  Mini Cadet Boys Single - Gr 10   1 2 3 4 Pos
1 Khalid Alharbi KSA X        
2 Edvard Nelly SWE   X      
3 Amro Sameh EGY     X    
4 Nour Tarek EGY       X  

Cadet Girls Single

  Cadet Girls Single - Gr 3   1 2 3 4 Pos
1 Farida Badawy EGY X        
2 Rawan Zakaria  EGY   X      
3 Amelia Gunnarsson SWE     X    
4 Bye         X  
  Cadet Girls Single - Gr 7   1 2 3 4 Pos
1 Mentalah Fareid EGY X        
2 Linn Olsson SWE   X      
3 Farida Amro EGY     X    
4 Shahd Sadek EGY       X  

Cadet Boys Single

  Cadet Boys Single - Gr 2   1 2 3 4 Pos
1 Omar Allam EGY X        
2 Melker Östblom SWE   X      
3 Mohamad Alsoelem KSA     X    
  Cadet Boys Single - Gr 3   1 2 3 4 Pos
1 Linus Keränen SWE X        
2 Mostafa Zinhom EGY   X      
3 LI Chen CHN     X    
  Cadet Boys Single - Gr 4   1 2 3 4 Pos
1 Elias Sjögren SWE X        
2 Abdullah Alzahrani KSA   X      
3 Omar Hafez EGY     X    
  Cadet Boys Single - Gr 6    1 2 3 4 Pos
1 Khalid Alshareif KSA X        
2 Kevin Brunzell SWE   X      
3 Moamen Zakaria EGY     X    
4 Bye         X  
  Cadet Boys Single - Gr       1 2 3 4 Pos
1 Salem Alsuwailem KSA X        
2 Yassin Wael EGY   X      
3 Edvard Nelly SWE     X    
4 Bye         X  
  Cadet Boys Single - Gr 8    1 2 3 4 Pos
1 Alve Sjövold SWE X        
2 Marwan Gamal EGY   X      
3 WANG Chenshuo CHN     X    
4 Bye         X  
  Cadet Boys Single - Gr 10   1 2 3 4 Pos
1 Isak Edwardsson  SWE X        
2 Fahad Alqarni KSA   X      
3 Adham Hatem EGY     X    
4 Bye         X  
  Cadet Boys Single - Gr 12   1 2 3 4 Pos
1 Tom Holmqvist SWE X        
2 Yehia Saad EGY   X      
3 Ali Altaher KSA     X    
4 Mohamed Gaber EGY       X  

Junior Boys Single

  Junior Boys Single - Gr 6   1 2 3 4 Pos
1 Oskar Danielsson SWE X        
2 Omar Elsafty EGY   X      
3 Abdullah Alzahrani KSA     X    
4 Bye         X  
  Junior Boys Single - Gr 7   1 2 3 4 Pos
1 Ammar Attia EGY X        
2 Alexandru Bujor ROU   X      
3 Anthon Gendy EGY     X    
4 Jacob Dillström SWE       X  
  Junior Boys Single - Gr 8   1 2 3 4 Pos
1 Ziad Elshawa EGY X        
2 Alve Sjövold SWE   X      
3 Khalid Alharbi KSA     X    
4 HAN Yunqi CHN       X  
  Junior Boys Single - Gr 9   1 2 3 4 Pos
1 Linus Keränen SWE X        
2 Marwan Nader EGY   X      
3 DING Shixian CHN     X    
4 Moamen Ashraf EGY       X  
  Junior Boys Single - Gr 10   1 2 3 4 Pos
1 Adham Abdelaal EGY X        
2 Alekdandr Kraskovskii RUS   X      
3 Zeyad Hassan EGY     X    
4 Melker Östblom  SWE       X  
Skribent: Ängby SK
E-post: This is a mailto link


 

 


 

ttexse-1425236438-16

 

 

LogoEttuCMYK

 

ittf


 

Postadress:
Ängby SK - Bordtennis
Box 231
16213 Vällingby

Besöksadress:
Bräckegatan 5
16213 Vällingby

Kontakt:
Tel: 08896783
Fax: 08896783
E-post: This is a mailto link

Se all info