Hoppa till sidans innehåll

Fina resultat av Ängby SK i helgen

26 SEP 2017 12:12
Många fina resultat av Ängby SK i helgen 23-24 september.
Herrlaget vinner båda matcherna, grymma placeringar i höstpoolen och Damlaget tar fina poäng.
  • Uppdaterad: 29 AUG 2018 09:41

I helgen den 23-24 september var det många Ängby spelare och lag som spelade.
Ängbys Höstpool, Herrlaget, Damlaget, Division 1, Division 2 och Division 3.

Vi börjar med att skriva om Herrlagets fina poäng i helgen. Som vi samarbetar med Spårvägens BTK.
Lördagen den 23 september mötte Ängby/Spårvägen Elit B Köpings BTK hemma i Vällingbyhallen. Matchen slutade 6-4 till oss. 
Söndagen (andra omgången) mötte herrlaget Munkedals BTK och vann med 6-2. Starkt jobbat av herrlaget att plocka hem 4 fina poäng.
Spelare i laget var:
Satoshi Aida, Gustaf Ericson, Daniel Schaffer, Martin Friis och Oskar Danielsson.

Ängby SKs Damlag spelade sina två omgångar bara under lördagen och stötte på Malmö IF och Eslövs PK B hemma i Vällingbyhallen.
Första matchen gick mot Malmö IF och slutade i vinst med 6-3.
Andra matchen fick mot Eslövs PK B och den förlorade tyvärr Ängby SK med 2-6. Ändå starkt jobbat av damerna, nästa omgång går den 28 oktober hemma i Vällingbyhallen igen.
I laget spelade:
Caroline Wersäll, Josefin Lund, Jessica Larsson och Maria Engelson.

I division 1 herrar gick det lite tyngre för Ängby SK som även där spelar i samarbete med Spårvägens BTK (Ängby/Spårvägen Elit C1)
Laget består av:
Jonas Stener (som kommit tillbaka), Johan Rosenberg, Jesper Berglund, Pontus Dyrefors, Marcus Lindkvist och Matthew Lehmann (från Kanada)
Första matchen gick mot PK Smyg och slutade i förlust med 3-8.
Andra matchen gick mot Nottrulls SK A1 och slutade i förlust med 2-8.
Tredje matchen gick mot IK Juno och slutade i vinst med 8-1.
Fjärde matchen fick mot Norbergs BTK och slutade i förlust med 1-8.
Tuff serie för herrarna, men grabbarna kommer tillbaka.

Ängby SKs lage i division 2 herrar fick det tufft dom med.
Dom fick också låna in spelare från division 3 laget för att klara av att ha fullt lag.
I laget spelar:
Jens Holmqvist, Lee Larsson, Eric Ericson, Hannes Iwarsson, Marcos Ericson (lån från div 3)
Match 1 gick mot Norrtulls SK B1 och slutade i förlust 1-8.
Match 2 gick mot Upplands-Ekeby och slutade med vinst 8-0.
Match 3 gick mot PK GV och slutade i förlust med 2-8.
Match 4 gick mot Jägarnäs-Ludvika och slutade i vinst med 8-2.
Bra grabbar, synd med skadad spelare men även här kommer grabbarna tillbaka.

I division 3 för Ängby SK B gick det hyfsat.
1 vinst och 1 förlust, bra resultat.
I laget finns:
Martin Abramson, Erik Ekberg, Linus Keränen, Teodor Siljeholm, Alve Sjövold och Marcos Ericson. Saknade Craige Campbell.
Match 1 gick mot Boo KFUM och slutade i vinst med 8-6.
Match 2 gick mot Hammarby och slutade i förlust med 6-8.
Två bra jämna matcher för laget, där ungdomarna får lära sig en massa om bordtennis.

I Division 1 Damer var det tufft för laget, som tyvärr förlorade sina båda matcher.
Match 1 gick mot Boo KFUM och slutade med förlust, 3-6.
Match 2 gick mot Norrtulls SK och slutade med förlust, 1-6.
I laget spelar:
Engla Palmgren, Nathalie Jeschar och Karolina Eriksson.

I Division 2 damer för Ängby SK slutade det med resultatet, 3 förluster och 1 lika.
Match 1 gick mot Team Jämtland och slutade med 1-6.
Match 2 gick mot Spårvägens BTK och slutade med 0-6.
Match 3 gick mot Eskilstuna och slutade med 1-6.
Match 4 gick mot Hammarby och slutade med 5-5.

Nu över till tävlingen Ängbys Höstpool.
Där hade Ängby SK en massa ungdomar som spelade på hemmaplan.
Fullständiga resultat i alla klasser och placeringar kan ni se här: Ängbys Höstpool

I pojkar 10 segrade Aryan Emamjomeh (Ängby SK) och
3:a blev Tristan Bunge (Ängby SK)
I pojkar 12 segrade Elias Sjögren (Ängby SK), 2:a Kevin Brunzell (Ängby SK) och 3:a Edvard Nelly (Ängby SK)
I pojkar 15 segrade Nikola Jovanovic (Ängby SK) 3:a David Risinger (Ängby SK)
I pojkar 11 segrade Elias Sjögren (Ängby SK) 2:a Kevin Brunzell (Ängby SK)
3:a Erik Danielsson (Ängby SK) samt Isak Edwardsson (Ängby SK)
I pojkar 12 kom Jonas Gafur (Ängby SK) 3:a
I flickor 11-15 på 3:e plats kom både Fideli Almblad (Ängby SK) och Johanna Johansson (Ängby SK)
I herrar 3 segrade Linus Keränen (Ängby SK) 3:a vart både Teodor Siljeholm (Ängby SK) och Stefan Thulin (Ängby SK)
I pojkar 9 kom Oskar Ståhl (Ängby SK) på en 2:a plats
I herrar 7 kom Samuel Freese (Ängby SK) på en 2:a plats och på 3:e plats kom både Magnus Eriksson (Ängby SK) och Yara Zavareh (Ängby SK)
I pojkar 8 kom Emil Gjörling (Ängby SK) på en 3:e plats
I pojkar 10 söndag kom Rasmus Gjörling (Ängby SK) på en 3:e plats

Ni kan gå in själva och se alla resultat om ni vill. Klicka på länkarna nedan för att se respektive.
- Superettan Herrar
- Superettan Damer
- Division 1 Herrar
- Division 1 Damer
- Division 2 Herrar
- Division 2 Damer
- Division 3 Herrar
- Ängbys Höstpool

Skribent: Ängby SK
E-post: This is a mailto link


 

 


 

ttexse-1425236438-16

 

 

LogoEttuCMYK

 

ittf


 

Postadress:
Ängby SK - Bordtennis
Box 231
16213 Vällingby

Besöksadress:
Bräckegatan 5
16213 Vällingby

Kontakt:
Tel: 08896783
Fax: 08896783
E-post: This is a mailto link

Se all info