Hoppa till sidans innehåll

Helsingfors Junior Open 2018

28 MAJ 2018 15:48
15 pallplatser för Ängby SK i Helsingfors.
  • Uppdaterad: 29 AUG 2018 09:41

Ängby SK åkte med en trupp till Finland för att spela Helsingfors Junior Open 2018 och vilken helg det vart för Ängby, hela 15st pallplatser för klubben.

Vi försöker skriva ner nedan här alla resultaten från helgen.
I länkarna längst ner kan ni sedan se alla de detaljerade resultaten.

Truppen som Ängby SK åkte bestod av dessa spelare:
Hugo Johansson, Erik Danielsson, Kevin Brunzell, Alwin Bildhjerd, Isak Edwardsson, Elias Sjögren, Nils Johansson, Amelia Gunnarsson, Maya Trillon, Benjamin Flores, Richard Ljunggren, Helmer Liden, Samuel Freese, Lukas Gjörling, Rasmus Gjörling och Emil Gjörling.
Ledare: Martin Abramson, Tommy Bergkvist och Per-Olof Hjerpe

I pojkar 09 spelade Emil Gjörling.
Där delades dom in i en 6 pool och Emil Gjörling placerade sig som 2:a.

I pojkar 10 spelade Rasmus Gjörling, Emil Gjörling, Lukas Gjörling och Helmer Liden.
Rasmus Gjörling och Emil Gjörling var dom enda som lyckades placera sig som grupp 2or ock vidare till slutspel.
Emil Gjörling fick en jämn match i sin första omgång. Där han tyvärr förlorade i silje med 11-8.
Rasmus Gjörling fick en svår motständare och förlorade tyvärr med 3-0

I pojkar 11 spelade från Ängby SK, Elias Sjögren, Emil Gjörling, Kevin Brunzell, Helmer Liden, Isak Edwardsson, Lukas Gjörling, Nils Johansson, Benjamin Flores, Erik Danielsson, Richard Ljunggren, Alwin Bildhjerd och Rasmus Gjörling.

Elias Sjögren blev grupp 1:a
Emil Gjörling blev grupp 2:a
Kevin Brunzell blev grupp 1:a
Helmer Liden blev grupp 3:a
Isak Edwardsson blev grupp 1:a
Lukas Gjörling blev grupp 3:a
Nils Johansson blev grupp 3:a
Benjamin Flores blev grupp 2:a
Erik Danielsson blev grupp 2:a
Richard Ljunggren blev grupp 3:a
Alwin Bildhjerd blev grupp 2:a
Rasmus Gjörling blev grupp 3:a

I första omgången fick Erik Danielsson möta en tuff ryss. Vann tillslut med 3-2 och 12-10 i skilje. Emil Gjörling fick möa en finsk spelare och förlorade med 3-0. Benjamin Flores fick möta klubbkamraten Alwin Bildhjerd och matchen slutade med 3-2 till Benjamin. 
I kvartarna så möttes Elias Sjögren och Erik Danielsson, där vann Elias med 3-0. Isak Edwardsson fick vann sin kvart med 3-2. Benjamin Flores fick i sin kvart möta Kevin Brunzell och där vann Kevin med 3-0.
I semifinalarna möttes Isak och Kevin där Isak vann med 3-1. Elias vann sin semi med 3-0 och får i finalen möta klubbkamraten Isak. Elias vann den med 3-1.
Nils Johansson vann hela b-slutspelet i pojkar 11.

Pojkar 12 hade vi dessa spelare med:
Emil Gjörling, Erik Danielsson, Helmer Liden, Richard Ljunggren, Elias Sjögren, Alwin Bildhjerd, Kevin Brunzell, Isak Edwardsson, Rasmus Gjörling, Nils Johansson, Benjamin Flores och Lukas Gjörling.

Emil Gjörling blev grupp 2:a
Erik Danielsson blev grupp 2:a
Helmer Liden blev grupp 3:a
Richard Ljunggren blev grupp 2:a
Elias Sjögren blev grupp 1:a
Alwin Bildhjerd blev grupp 2:a
Kevin Brunzell blev grupp 1:a
Isak Edwardsson blev grupp 1:a
Rasmus Gjörling blev grupp 3:a
Nils Johansson blev grupp 1:a
Benjamin Flores blev grupp 2:a
Lukas Gjörling blev grupp 4:a

I slutspelet möttes Benjamin Flores och Erik Danielsson i första omgången där Erik Danielsson vann med 3-2. Erik Danielsson förlorade sedan sin andra match med 3-2. Alwin Bildhjerd förlorade sin första omgång med 3-2 och 11-9 i skilje.
Richard Ljunggren förlorade sin match mot första seedade med 3-0. Nils Johansson vann sin första med 3-0 och placerade sig i kvarten där han sedan förlorade mot just första seedade med 3-0. Elias Sjögren vann sin första med 3-0 och placerade sig i kvarten där han sedan vann den med 3-1 och i semifinalen fick han möta första seedade och förlorade med 3-0.
Isak Edwardsson vann sin första och han med i kvarten och sedan förlorade han med 3-0 i kvarten.
Kevin Brunzell gick samma väg och vann första med 3-0 och kvarten hemma. Där förlorade han sedan med 3-1.

I pojkar 13 hade vi: 
Helmer Liden, Benjamin Flores, Erik Danielsson, Hugo Johansson, Elias Sjögren, Isak Edwardsson, Kevin Brunzell, Alwin Bildhjerd, Rasmus Gjörling, Richard Ljunggren, Nils Johansson och Lukas Gjörling.

Helmer Liden blev grupp 3:a
Benjamin Flores blev grupp 3:a
Erik Danielsson blev grupp 3:a
Hugo Johansson blev grupp 1:a
Elias Sjögren blev grupp 1:a
Isak Edwardsson blev grupp 1:a
Kevin Brunzell blev grupp 1:a
Alwin Bildhjerd blev grupp 2:a
Rasmus Gjörling blev grupp 3:a
Richard Ljunggren blev grupp 3:a
Nils Johansson blev grupp 1:a
Lukas Gjörling blev grupp 3:a

Pojkar 13 slutspelet.
Kevin Brunzell vann sin första med 3-2 och sedan i kvarten gick han mot första seedade och förlorade med 3-0.
Elias Sjögren vann första med 3-0 och i kvarten vann han igen med 3-0, i semifinalen förlorade han med 3-0 mot första seeade.
Hugo Johansson fick i sin första match möta klubbkamraten Alwin Bildhjerd, den matchen vann Hugo med 3-0, där sedan Hugo i kvarten fick möta Isak Edwardson. Isak vann den med 3-0 och i kvarten vann Isak med 3-0 och i semifinalen förlorade han med 3-1.

I pojkar 14 hade vi Alwin Bildhjerd, Richard Ljunggren, Benjamin Flores, Samuel Freese, Hugo Johansson, Nils Johansson, Elias Sjögren, Isak Edwardsson och Kevin Brunzell.

Alwin Bildhjerd blev grupp 2:a
Richard Ljunggren blev grupp 3:a
Benjamin Flores blev grupp 3:a
Samuel Freese blev grupp 3:a
Hugo Johansson blev grupp 2:a
Nils Johansson blev grupp 3:a
Elias Sjögren blev grupp 1:a
Isak Edwardsson blev grupp 1:a
Kevin Brunzell blev grupp 2:a

Kevin Brunzell fick i sin första match vinna med 3-0 och andra omgången vann han med 3-1 och placerade sig i kvarten där han vinner en kanon match med 3-2 och semi nästa, där han förlorade tyvärr med 3-1 mot första seedade.
Elias Sjögren vann första med 3-1 och i kvarten gick han mot första seedade och förlorad med 3-0.
Isak Edwardsson förlorade första omgången med 3-1.
Hugo Johansson förlorade sin första omgång med 3-0.

I pojkar 15 hade vi Hugo Johansson och Samuel Freese med.

Hugo Johansson blev grupp 2:a
Samuel Freese blev grupp 3:a

I slutspelet förlorade Hugo Johansson sin första omgång med 3-0 mot andra seedade.

I pojkar 16 hade vi Hugo Johansson och Samuel Freese med.

Hugo Johansson blev grupp 2:a
Samuel Freese blev grupp 3:a

Hugo Johansson gick i första omgången mot första seedade och förlorade med 3-1.

I pojkar 17 hade vi bara Samuel Freese med.
Han vart grupp 3:a och inget slutspel.

NU går vi över till alla fickklasserna som vi hade spelare i.

I flickor 11 hade vi Amelia Gunnarsson med och hon placerade sig som grupp 1:a och vidare till slutspel.
Där vann hon sin semi med 3-0 och i finalen vann hon stabilt med 3-0.

I flickor 12 så var de bara Amelia Gunnarsson med och hon blev i sin grupp 1:a och vidare till slutspel.
Där i semifinalen vann hon med 3-2 och 11-9 i skilje. I finalen så vann hon starkt med 3-0.

I flickor 13 hade vi både Amelia Gunnarsson med och Maya Trillon.

Amelia Gunnarsson blev grupp 1:a
Maya Trillon blev grupp 1:a

I slutspelet vann Maya Trillon sin semifinal med 3-0 och vidare till final.
Amelia Gunnarsson vann också hon sin semifinal med 3-2 och 12-10 i skilje.
I finalen möts Amelia och Maya där då Maya vinner med 3-1.

I flickor 14 så spelare båda tjejerna, Amelia Gunnarsson och Maya Trillon.

Maya Trillon blev grupp 1:a
Amelia Gunnarsson blev grupp 1:a

Maya vinner sin första match med 3-0 och får möta Amelia i semifinalen där då Maya vinner med 3-1. I finalen så vart det för svårt för Maya och förlorar med 3-0.

I flickor 15 är det bara Maya Trillon som deltar och Maya placerar sig som 1:a i sin grupp.
I slutspelet förlorar Maya tyvärr med 3-2 och 11-7 i skilje.

I flickor 16 är det bara Maya Trillon som spelar och hon placerar sig som 3:a i sin grupp och går inte vidare till slutspel

 

Vi vill tacka alla er som åkte med och gjorde denna helg till något magiskt!
15 medaljplatser är inte dåligt!

- Resultat lördag
- Resultat söndag

Skribent: Ängby SK
E-post: This is a mailto link


 

 


 

ttexse-1425236438-16

 

 

LogoEttuCMYK

 

ittf


 

Postadress:
Ängby SK - Bordtennis
Box 231
16213 Vällingby

Besöksadress:
Bräckegatan 5
16213 Vällingby

Kontakt:
Tel: 08896783
Fax: 08896783
E-post: This is a mailto link

Se all info