Hoppa till sidans innehåll

Resultat Yasaka UGP Slutspelet 2019

20 MAJ 2019 11:02
Yasaka UGP slutspelet är nu över och vi har våra mästare, efter två dagar i och ett helt nytt spelsystem under söndagen.
  • Skapad: 20 MAJ 2019 11:02

Yasaka UGP är nu helt över ovh vi har våra mästare korade. 
Slutspelet avgjordes i helgen i Vällingbyhallen där Ängby SK stod som arrangör. 

Två dagar gick åt och en massa matcher. Ett helt nytt spelsystem under söndagen, så har vi nu våra resultat av Yasaka Ungdoms Grandprix 2019.

Se resultaten från helgen
- Lördag (Herrar och Damer)
- Söndag (Herrar, nya spelsystemet)

I Herrjuniorer 17 segrade Jonatan Mc Donald (Norrtulls SK)

1a - Jonatan Mc Donald - Norrtulls SK
2a - Bruno Nettarp - Falkenbergs BTK
3a - Diego Orantez A - Arlövs IK
4a - Jonathan Thimon - Halmstads BTK
5a - Hugo Törngren - IFK Lund
6a - Jakob Petersson - BTK Rekord

I Pojkar 14 segrade Charlie Carlsson (Nyköping Oxelösund BTK)
  
1a - Charlie Carlsson - Nyköping Oxelösund BTK
2a - Alve Sjövold - Ängby SK
3a - Charlie Ridegård - Eslövs AI BTK
4a - Isak Järverud Eriksson - Askims BTK
5a - Richard Jia - Askims BTK
6a - Carl Wallerstedt - Askims BTK 

I Pojkar 12 segrade Peter Alestetd (IFK Täby BTK)

1a - Peter Alestedt - IFK Täby BTK
2a - Elias Sjögren - Ängby SK
3a - Isak Alfredsson - Halmstads BTK
4a - Elias Sundin - Linköpingis PK
5a - Hugo Nylén - Askims BTK
6a - William Bergenblock - Askims BTK

I Damjuniorer segrade Lina Svensson (Vara SK)

1a - Lina Svensson - Vara SK
2a - Alice Hellgren - Mariedals IK
3a - Linnea Johansson - Hammarby IF BTF
4a - Anja Magnusson - BTK Frej
5a - Amanda Fred - Mariedals IK
6a - Selma Zetterling - Eskilstuna BTK

I Flickor 14 segrade Sandra Axelsson (Karlsborgs BTK)

1a - Sandra Axelsson - Karlsborgs BTK
2a - Sofia Eriksson - BTK Rekord
3a - Moa Natanaelsson - Hammarby IF BTF
4a - Elda Kasumovic - Ängby SK
5a - Elsa Zetterling - Eskilstuna BTK

I Flickor 12 segrade Agnes Svensson (Halmstads BTK)

1a - Agnes Svensson - Halmstads BTK
2a - Josephina Fred - Mariedals IK
3a - Nathalie Frej - Boo KFUM IA
4a - Hillevi Della Morte - Vassunda IF
5a - Nellie Franzén - Halmstads BTK
6a - Amelia Gunnarsson - Ängby SK 

Skribent: Ängby SK
Epost: This is a mailto link

 

ttexse-1425236438-16

 

sv_btf-150x150

 

LogoEttuCMYK

 

ittf

Table Tennis Pictures

 

Postadress:
Ängby SK - Bordtennis
Box 231
16213 Vällingby

Besöksadress:
Bräktegatan 5
16213 Vällingby

Kontakt:
Tel: 08896783
Fax: 08896783
E-post: This is a mailto link

Se all info